fbpx
Array ( )

כולנו עוברים תקופה קשה,
אבל יש כאלה שקשה להם אפילו יותר.
זה הזמן לעזור להם!

“התנדבות היא פעולה קטנה שתורמת בגדול”
צעירים מעוררי השראה: ב”בזאר מכל הלב” של “פתחון לב” ברמת גן, הופכים את הבגדים לסלי מזון לזקוקים לכך. המקום, שמופעל על ידי בני נוער מתנדבים, ביניהם צעירים שהגיעו בעקבות פרויקט “וואו טור” של קוקה קולה, הוא מקום שמח ונעים שמזמין את כל מי שרוצה גם לנוח בו ואפילו לשמוח קצת

בשיתוף ynet

“הגענו לפעילות הסידור, הקיפול והארגון ב’בזאר מכל הלב’ ברמת גן משום שהסיפור מאחורי המקום הזה מדהים. כל הכסף שנאסף שם חוזר למשפחות ממעגל העוני באופן מאד יצירתי דרך רכישת מוצרי צריכה בסיסיים עבור מי שזקוק להם “, מספרת שחר נוי (16.5) מראש העין, שמסיימת בימים אלה את כיתה י’ ומתנדבת במקום.

שחר מציינת שהופתעה מהאווירה החמה והמזמינה של המקום. “המקום שמח ופתוח לכל מי שצריך מקום לנוח בו, גם אם אינו רוכש משהו או מחפש בגדים”, היא אומרת.

“בזאר מכל הלב” הוא ביגודית של “פתחון לב”, ארגון ותיק, שעוזר לנזקקים כל השנה, במגוון תרומות ופעילויות שמומרות בכסף ומזון. אחת הפעילויות היא איסוף של בגדי יד שנייה איכותיים, נעליים ואקסוסריז לכל המשפחה, משחקים, צעצועים יד שנייה וספרים לילדים וכן מצעים וכלי בית. כל אלה נמכרים בחנויות הביגודית של הארגון והכסף שמגיע מהם הופך למארזי מזון לכל מי שהארגון עוזר ודואג לו באופן קבוע.

שחר הגיעה להתנדבות דרך עמותת “רוח טובה” המאגדת תחתיה את פעילויות ההתנדבות של פרויקט “וואו טור” של קוקה קולה (פרטים בבוקסה), אבל היא מספרת שזה עודד אותה למצוא מקום להמשיך ולהתנדב בו. “ההתנדבות היא פעולה קטנה שתורמת בגדול. זו הרגשה נהדרת לתרום וכן, אשמח אם אבחר גם לסיבוב של וואו טור בארצות הברית”, היא צוחקת. “נראה לי שיהיה נהדר וכיפי. הלוואי ואצליח לצבור עוד נקודות על התנדבות ולטוס”.

גם תומר דן, שמסיים בימים אלה את כתה י’ ברמת גן, הגיע לפעילות ההתנדבות דרך הפרויקט, הוא פעיל ספורטיבית, משחק כדורסל כל השנה ובעצם, גם מתנדב כל השנה.

“אני מתנדב בליגת ‘פאפאסל’, שזו ליגת אבות של תלמידים, שמקבילה ל’מאמאנט’ של האימהות. אנחנו, תלמידי התיכון מפעילים אותה ואני משמש, בין השאר, כשופט בליגה. אני גם משחק כדורסל במכבי רמת גן”.

גם הוא, שהתנדבות חברתית לא זרה לו, התרשם מאד מהאווירה במקום.

“אנשים באו לתרום ולקחת, הייתה אווירה נעימה ואני מרגיש שעזרנו”.

עומר גרואר, שמסיים את כתה י”א בחולון הוא פעיל חברתי ומתנדב ותיק. “בחרתי את ההתנדבות כאן כי תמיד התנדבתי עם ילדים בעלי מוגבלויות ורציתי להתנסות בהתנדבות מסוג אחר”, סיפר לנו.

עומר מתנדב הרבה ופעיל מאד – ובהתנדבות – במדריכי של”ח צעירים, מש”צים. הוא מנהל קורס בסיסי ומנהל אשכול בתנועה. הוא מספר שהם מתרגלים מחנאות, הישרדות ומנהיגות וגם יוצאים להתנדבויות ארציות על ידי השתתפות בפעילויות, כמו יום ירושלים, ניקיון שביל ישראל וליווי טיולים של ילדים עם מוגבלויות. “הרעיון הוא לצאת מהתנועה שלנו לפעילות בתוך הקהילה”, הוא מסביר.

“ככל שאצליח להכניס עוד התנדבויות, בין פעילות המש”צים והלימודים, אשמח להתנדב עוד. בין החברים שלי בחולון יש מתנדבים רבים, גם בשולחנוער – מרכז ההתנדבויות של חולון”. בזכות הפעילות שלו בעזרה בפיזיקה לתלמידי העיר, זכה עומר במלגת התנדבות של 1,000 שקלים מטעם עיריית חולון.

המתנדבים הצעירים מרגשים גם את אלי כהן, מנכ”ל “פתחון לב” ושום דבר בפעילות הזו של קוקה קולה לא נראה לו טריוויאלי. “‘בזאר מכל הלב’ הוא מיזם חברתי שלנו של מוצרי יד שניה, שמספק נגישות באווירה מאד נעימה לכל מי שזקוק לכך”, הוא מסביר.

“מבחינתי המהלך הזה מעורר השראה. לא טריוויאלי שגורם מסחרי שם ערכים של התנדבות ועזרה הדדית במרכז הפעילות שלו. הלוואי ועוד עסקים מסחריים ייקחו את המסרים החברתיים שלהם למחוזות מרגשים, ייחודיים ותורמים כאלה. במסורת היהודית יש את נוהג ה’מתן בסתר’ אבל בשטח רואים שיש הרבה אנשים שעושים. כשמדברים על זה, כמו בפעילות הזו, מותנעת ‘אנרגית הנתינה’ לכלל הציבור.

“בישראל ארגוני הסיוע ממלאים ריק מאד גדול שנשאר מתוקף זה שממשלות ישראל התרחקו מהמטרות החברתיות הבוערות. יש ואקום גדול בנושא. ככל שנביא יותר התנדבויות של ישראלים לארגוני הסיוע, נחזק את המערך של העזרה החברתית, בכל ימות השנה”.

כהן מספר שמדי חודש מתקבלים 60 טון של בגדים, שכל המיון והסידור שלהם נעשה על ידי מתנדבים. לארגון 14 עובדים בשכר ויותר מ-70 מתנדבים פעילים כל השנה.

“בלעדיהם לא היינו מצליחים לעשות את זה ולכן הפעילות הזו כה משמעותית”, הוא אומר. “אני חושב שהתנדבות פועלת בשני הכיוונים: חשוב שכל ישראלי יגיע לראות איך מתנהל חלק בחברה שאנחנו פחות מכירים, אם אנחנו רק שקועים בפיד הפייסבוק שלנו. מעבר לכך, ארגוני הסיוע לא קיימים בלי המתנדבים. אנחנו משרתים 150 אלף איש מדי שנה באופן קבוע וללא המתנדבים זה לא היה מתקיים”.

פרויקט “וואו טור” של קוקה קולה מתבצע באמצעות שיתוף פעולה עם עמותת “רוח טובה” המאגדת את כל הזדמנויות ההתנדבות בישראל. הצעירים נרשמים להתנדבות באתר המיועד ויכולים לתרום שעות פעילות קהילתיות בעשרות עמותות שונות ברחבי הארץ. להתנדבות בשאר השנה, ניתן לפנות לעמותת “רוח טובה” המחברת בין אנשים המבקשים להתנדב לבין עמותות הזקוקות למתנדבים במשך כל ימות השנה – תוכלו למצוא מאגר נרחב של סוגי התנדבות לכל הגילאים, לפי מקום המגורים, יכולת ההתחייבות ותחומי עניין.

 

בשיתוף קוקה קולה. צילם ירון ברנר.

תרמו סל מזון למשפחות נזקקות 💙
התרומה מוכרת לצרכי מס לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה | דף תרומה מאובטח 🔒
הצטרפו לרשימת הדיוור שלנו